Skip to main content

Chęć rozwoju, podniesienie kompetencji, czy zwykłe zainteresowanie. Powodów, żeby w pierwszych dniach marca wybrać się na Mazury, nie brakowało. To za sprawą IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Mikołajkach. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców miałem przyjemność reprezentować Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, jako ekspert fundacji ds. lokalnego samorządu i zrównoważonego rozwoju.

Eksperci Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego moderowali panele dyskusyjne, które cieszyły się zainteresowaniem mediów i przedstawicieli lokalnych samorządów, a także organizacji pozarządowych z całej Polski. Miałem możliwość wymiany doświadczeń, podzielenia się wiedzą i nawiązania bezcennych kontaktów. Słowem wykorzystałem wszystko to, co niosą ze sobą podobne wydarzenia.

Brakujące miejsca parkingowe w miastach – jak rozwiązać ten problem?

To jeden z paneli, które miałem przyjemność prowadzić. W panelu wzięli udział przedstawiciele parlamentu i samorządu; Michał Nieznański, asystent wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka oraz Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza warszawskiej Ochoty, a także przedstawiciele biznesu; Andrzej Grygiel, prezes zarządu Grupa GRAND oraz Konrad Łuczak dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Sprzedaży firmy Indigo Polska.

Temat samorządu, tym razem w kontekście zagrożeń związanych z aspektami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi, czyli ryzyko związane z ESG, pojawił się w kolejnej rozmowie, którą moderowałem. Moimi rozmówcami byli Przemysław Łysak, wójt Gminy Górno; Łukasz Żuchowski, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej oraz Sławomir Bownik, dyrektor handlowy firmy Górzny Group.

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.