Skip to main content

Nowy park ze stawem, podmokłymi łąkami i deszczowym ogrodem. I to wszystko na gruzach dawnego kąpieliska przy ul. Namysłowskiej na Pradze-Północ. Przygotowałem kontrpropozycje dla planów stołecznego ratusza, które zakładały budowę kompleksu sportowego. Zamiast przykrywać to miejsce betonem i asfaltem stworzymy tu lokalne pojezierze, które z czasem stanie się płucami warszawskiej Pragi. Pismo przedstawiające pomysł zostało dziś oficjalnie złożone w stołecznym Ratuszu.

W 2017 r. ratusz przedstawił plany budowy kompleksu sportowego przy ul. Namysłowskiej. W ciągu dwóch lat miał tu powstać basen z ruchomym dnem i plaża, dodatkowo zjeżdżalnie, place zabaw, boiska, wielofunkcyjne lodowisko, sale fitness, sauny i wiele innych atrakcji. Dziś miejsce to przypomina plan filmu grozy i nic nie wskazuje na to, żeby miasto wróciło do dawnych planów.

Nowy pomysł dla Namysłowskiej

Degradacja terenu, śmieci, to wszystko sprawia, że potrzebny jest nowy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Zaproponowałem, aby w tym miejscu powstał nowy park, lokalne pojezierze składające się ze stawu i kanałów, podmokłych łąk i deszczowych ogrodów. Dowodem, że taka inwestycja jest możliwa, są plany Warszawy z 1825 r. z których wynika, że niegdyś były tu jeziora i stawy. Pod powierzchnią musi być woda, którą wykorzystamy. Nie ukrywam, że wzoruję się na inwestycji, którą miasto realizuje w parku Pole Mokotowskie.

Zaproponowałem też, aby zostawić budynek basenu krytego, który mógłby służyć sportowcom i seniorom. Dziś to kameralne miejsce, które pozwala na spokojny trening i naukę pływania dla najmłodszych, a także relaks dla seniorów, z dala od zgiełku charakterystycznego dla parków wodnych.

Projekt chroni zasoby wodne Warszawy

Projekt praskiego pojezierza odpowiada też założeniom Programu ochrony zasobów wody Warszawy. Wpisuje się w zielony trend i działania miasta na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, w tym realizację Strategii Adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.

Kąpielisko przy ul. Namysłowskiej zostało wybudowane w latach 1972-1976. Ośrodek „Namysłowska” zakończył swoją działalność po 26 latach, w 2002 r. Dziś na terenach dawnego kąpieliska co weekend odbywa się giełda, a dawne baseny niszczeją…

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.