Wybór na trzecią kadencję radnego to ogromny dowód zaufania, ale jeszcze większa odpowiedzialność. Moja obecność w radzie dzielnicy oznacza, że to co robię ma sens, a moje działania i pomysły ułatwiają codzienne życie Pragi.
Odpowiedzialność za obietnice złożone w czasie kampanii wyborczej osładza fakt, że w zarządzie dzielnicy znalazło się dwóch wiceburmistrzów rekomendowanych przez stowarzyszenie Kocham Pragę. To Dariusz Wolke i Dariusz Kacprzak, samorządowcy dla których Praga-Północ jest naturalnym środowiskiem. Wspólnie z burmistrzem Iloną Soją-Kozłowską stanowią zespół ekspertów, który potrafi stawić czoła problemom Pragi. Co ważne, w każdej chwili mogą liczyć na swoich radnych, którzy będą ich wspierać i dopingować.
Małe rzeczy wielkiej Pragi
Spotkania, komisje i posiedzenia rady – moja kadencja zaczęła się od aktywnych działań na rzecz dzielnicy. W cieniu tak ważnych dla Pragi tematów, jakimi są rewitalizacja, doprowadzenie ciepłej wody do praskich kamienic czy budowa domu kultury, znajduje się wiele innych, mniejszych, ale równie ważnych.
Od pewnego czasu mieszkańcy ul. Linneusza mogą czuć się bezpieczniej. Wspólnie z Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami (ZGN) wyznaczyliśmy drogę pożarową. Szeroki chodnik od teraz pełni rolę dojazdu dla służb ratunkowych. Na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i ul. Szanajcy pilnie należy oświetlić przejście dla pieszych, na razie Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) wykonał połowę swojej pracy oświetlając przejście przez ul. Jagiellońską. Tuż obok przejścia znajduje się też pomnik Józefa Szanajcy, architekta i patrona ulicy, którego granitowa konstrukcja zaczęła się rozpadać. Dzięki mojej interwencji Zarząd Praskich Terenów Publicznych (ZPTP) niebawem rozpocznie remont.
Pędzący na złamanie karku cykliści, rzadko hamują przed przejściem przez ul. Namysłowską. Ich prędkość jest zagrożeniem nie tylko dla nich, ale też dla kierowców skręcających z ul. Starzyńskiego. ZDM jeszcze w tym rok planuje dokończenie budowy ścieżki, co mam nadzieję rozwiąże ten problem.
Nowe pomysły
W tej kadencji chciałbym, żeby mieszkańców mogli korzystać z zielonych terenów przy jednostkach takich jak szkoła przy ul. Szanajcy 5, czy komenda straży miejskiej przy ul. Młota 3. To świetne miejsca na skwer czy plac zabaw, dziś są ogrodzone i niedostępne. Wspólnie z zarządem dzielnicy niebawem rozpoczniemy też prace analityczne, których celem będzie uporządkowanie sposobu parkowania i stworzenie nowych miejsc parkingowych – w zgodzie z zielenią i potrzebami mieszkańców.
Pojemniki na śmieci przy ważniejszych szlakach spacerowych, ławki na przystanku tramwajowym na rondzie Starzyńskiego, opieka nad zabytkami osiedla Praga II – tematów do pracy przybywa z każdym dniem. Najlepszą motywacją są sukcesy, a tych nie brakuje. Na przełomie roku mieszkańcy Golędzinowa zyskali nowy chodnik, a od kilku dni na pl. Hallera znów działa tężnia solankowa! Praskie miejsce mocy przyciąga młodszych i starszych, warszawiaków z prawego i lewego brzegu Wisły.
W tej kadencji ponownie przewodzę Komisji Kultury, Sportu i Promocji, pracuje też w Komisji Architektury, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz w Komisji Bezpieczeństwa i Prawa Lokalnego.
Ostatnie słowo chciałbym poświęcić nowym radnym, których mieszkańcy zdążyli już poznać dzięki dużej aktywności na portalach społecznościowych i w mediach. Wielu z nich ściga się też na liczbę złożonych interpelacji, czyli zapytań do zarządu. Warto żeby pamiętali, że dobrych i skutecznych radnych poznaje się po czynach i sukcesach, a nie ilości wpisów na Facebooku.