Skip to main content

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Jutro wielkie otwarcie.

Muzeum znajduje się przy pl. gen. Józefa Hallera 6, w tymczasowej siedzibie, w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Na pierwszej wystawie, która potrwa od czwartku (14 marca) do połowy kwietnia 2024 r., zostanie przedstawionych ponad 80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się też blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in. maszyna kalkulacyjna KR-13, aparat Smena 8 i porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

– Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek – mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum. – Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców – dodaje radny.

O osiedlu

Osiedle Praga II zostało zbudowane po II wojnie światowej w latach 60. i 70. XX w. Jest położone w granicach ulic: 11 Listopada, Ratuszowej, Jagiellońskiej i Starzyńskiego. Duża część osiedla znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Jaki jest cel Muzeum Osiedla Praga II

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka „Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3 tys. egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.: plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia; spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ oraz wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.

Partnerzy i organizatorzy Muzeum

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga. Partnerami są: Odział Warszawski PTTK, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Muzeum Osiedla Praga II
pl. gen. Józefa Hallera 6, Warszawa
https://praga2.pl/

Wstęp jest bezpłatny. Obiekt jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Godziny otwarcia:

  • czwartek: 16-19
  • sobota: 11-14
  • niedziela: 11-13
Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.