Skip to main content

Igrzyska olimpijskie w Londynie to był falstart. Orliki za kilkanaście lat zbudują silną i waleczną piłkarską reprezentację. Nie wolno jednak zapominać o innych obszarach sportu – tych, które tworzą jego fundament.

Kilka lat temu rząd zdecydował o budowie przeszło 2 tys. boisk do piłki nożnej – Orlików. To jedna z największych inwestycji sportowych, której celem jest nie tyle co popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży, ile stworzenie miejsc, w których najmłodsi mogą ćwiczyć i realizować swoje pasje. Zapewne pomysłodawcy projektu Orlików mieli też świadomość katastrofalnej sytuacji polskiej piłki, zarówno w wymiarze klubowym, jak i reprezentacyjnym. Dlatego wszyscy liczymy, że ta inwestycja już za kilka lat przyniesie efekty.

Idąc podobnym tropem, warto zwrócić uwagę na ostatnie igrzyska w Londynie, gdzie nasi reprezentanci zajęli 30. miejsce w klasyfikacji medalowej. To, że w igrzyskach brało udział prawie 80 innych reprezentacji, nie zmienia faktu, że był to falstart. Gorzej było już tylko w 1948 r., ale wówczas nasza kadra była zdziesiątkowana przez wojnę.

Olimpijską porażkę należy więc wykorzystać, aby zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za sport na to, że mamy problem. Szczególnie teraz, gdy tempo życia wzrasta i coraz częściej nie mamy czasu, aby skupić się na czymś innym niż praca i zdobywanie pieniędzy. Podobne idee przyświecają również ludziom w bardzo młodym wieku. Wzorce wynoszą z domu i ze środowiska.

Co zrobić?

Zacząć od podstaw, czyli zaszczepić w młodych Polakach chęć do uprawiania sportu już na początku ich świadomego okresu w życiu, czyli tuż na progu gimnazjum i liceum.

Projekt zakłada stworzenie sieci miejskich ścieżek zdrowia, których wzorem są piłkarskie Orliki. Stałe konstrukcje – zbudowane z trwałych elementów, takich jak drewno, metal i beton – będą dawały możliwość wykonywania ćwiczeń angażujących wszystkie mięśnie, wpływając na ogólną sprawność fizyczną. To na osiedlach, między blokami, będą dojrzewały olimpijskie talenty.

Zalety projektu:

  • Bezpłatny, całodobowy dostęp dla mieszkańców – elastyczne godziny korzystania ze ścieżek.
  • Konstrukcje składające się z prostych elementów, m.in. płotków do przeskoków, słupków do slalomu, poręczy do podciągania się i innych, których głównym budulcem jest metal, beton bądź drewno. Ważny aspekt – oszczędność.
  • Powszechność – konstrukcje, z których korzystać mogą osoby w każdym wieku.
  • Lokalizacja – ścieżka może powstać wzdłuż popularnych szlaków rowerowych, spacerowych lub też na terenach zielonych boisk szkolnych czy parków.

Korzystanie ze ścieżki pozwala na wszechstronne kształtowanie ogólnej sprawności organizmu. To może być początek fascynacji młodych ludzi sportem, rywalizacją, pokonywaniem własnych barier. Zapewne w ten sposób nie wyszkolimy jeszcze kadry na igrzyska olimpijskie w 2016 r. w Brazylii, ale w 2020 r. mamy szansę.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.