Skip to main content

Kiedy ostatnio wybrali się państwo na spacer po Pradze?! Wiem, nie mamy na to czasu, ale mimo wszystko warto wygospodarować choć kilkadziesiąt minut, aby popatrzeć, jak zmienia się nasza dzielnica.

Często podczas spaceru razi brak koszy na śmieci. Nie wszyscy chowają odpadki po kieszeniach, dlatego też wielu bije się z myślami… A może za rogiem będzie jednak śmietnik? Na szczęście koszy jest coraz więcej m.in. na Śliwicach i Starej Pradze.

Plac Hallera salonem Pragi II

Pojawią się też na Nowej Pradze, w okolicach ulic Strzeleckiej i Kowieńskiej. Kilka dni po wyborach, gdy sprzątałem po swojej kampanii, koszy trzeba było szukać ze świecą w ręku. W trakcie spacerów ważną sprawą są też ławki, dlatego kolejne pojawią się na pl. Hallera, który powoli będzie się stawał wizytówką Pragi II. Jednym z priorytetów jest to, aby przestały straszyć nas puste witryny. Galeria dla praskich twórców, bar mleczny i kawiarnia to projekty, które tchną nowego ducha.

Wracając jeszcze do ławek. Warto zaznaczyć, że dzięki mojej interwencji Zarząd Transportu Miejskiego wymienił ławki na przystanku tramwajowym Namysłowska. Wcześniej zostały zamontowane jako podparcie, dziś zaś pełnią już tradycyjną funkcję.

Ekologiczny parking przy Darwina

W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zabiegałem o poprawę bezpieczeństwa na ul. Darwina. Przygotowany przeze mnie projekt ekologicznych parkingów przeszedł przez wszystkie etapy preselekcji, zdobył też pozytywną opinię urzędników. Niestety w głosowaniu, choć zdobył blisko pół tysiąca głosów, nie obronił się przed projektami o zasięgu ogólnodzielnicowym. Nie składam jednak broni i dalej będę walczył o tę jakże potrzebną inwestycję. Warto napisać też o małych krokach. Dzięki mojej interwencji administracja usunęła nikomu niepotrzebne słupki i łańcuchy na tyłach pawilonów przy rondzie Starzyńskiego, w miejscu, gdzie zaczyna ul. Darwina. Mieszkańcy zyskali kilka nowych miejsc parkingowych.

Doświadczenie w pracy samorządowca zdobyłem w boju, bo w poprzedniej kadencji byłem w opozycji. Dziś dwa ważne stanowiska wiceburmistrzów piastują osoby zarekomendowane przez Stowarzyszenie Kocham Pragę – Dariusz Kacprzak i Dariusz Wolke, dlatego ciężar odpowiedzialności jest ogromny, ale to motywacja do pracy!

Duchy przeszłości wciąż jednak mieszkają w urzędzie. Jakiś czas temu mieliśmy do czynienia z kradzieżą głosów oddanych przez mieszkańców w ostatnich wyborach. Dziwnym trafem skradziono tylko nasze głosy, podczas gdy wszystkie inne polityczne partie wyszły bez szwanku. To przestępstwo będzie ścigane z art. 248 pkt 3 Kodeksu karnego. Jest jeszcze inny kodeks, który mówi, że jeśli okradasz własnych sąsiadów, to tracisz to, co w życiu najważniejsze…

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.