Skip to main content

W internecie ruszyła społeczna zbiórka na renowacje wielkiej biało-czerwonej flagi wywieszanej od kilku lat na elewacji Galerii Wileńska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Na fladze ma pojawić się znak Polski Walczącej.

Wielka biało-czerwona flaga wywieszana pierwszego sierpnia o godz. 17 na placu Wileńskim jest symbolem obchodów Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ. W tym roku postanowiliśmy nadać jej szczególny wyraz. Chcemy ozdobić ją znakiem Polski Walczącej, aby w ten sposób jeszcze silniej uhonorować bohaterów Powstania.

Flaga powstała w 2018 roku z inicjatywy kibiców warszawskiej Legii z Pragi-Północ i dzięki wsparciu Galerii Wileńska oraz samych mieszkańców, którzy bezinteresownie przyłączyli się do inicjatywy. Została uszyta z 270 mkw. materiału. Jej wymiary to 15 na 18 metrów.
Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów. To pod nią każdego roku spotykamy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach. Nawet w 2020 roku, w trudnym czasie pandemii, nie zabrakło nas na placu Wileńskim. Flaga dumnie powiewała na elewacji Galerii.

Teraz postanowiliśmy ozdobić flagę znakiem Polski Walczącej. Jako koordynator projektu zwróciłem się do wykonawcy, który uszył i przygotował naszą flagę, prosząc o przyjazną wycenę. Wycena jest przyjazna, ale mimo to potrzebujemy Waszej pomocy.
Kwota, która jest potrzebna, to 4,5 tys. zł. Zrzutka trwa do 13 lutego br.

Jak można pomóc?

Należy wejść na stronę projektu https://wspieram.to/flaga-powstanie i stworzyć konto użytkownika. Następnie, gdy wypełnimy wszystkie potrzebne pola, wybieramy kwotę wsparcia. Projekt można wesprzeć publicznie lub anonimowo.

Nie przewidujemy żadnych nagród dla wspierających, jak ma to miejsce przy okazji podobnych zbiórek. Uważamy, że udział w naszej zbiórce, to odruch serca. Jeśli myślicie podobnie dołóżcie swoją złotówkę do naszej inicjatywy. Jeśli zbiórka się powiedzie, flaga w nowej odsłonie zadebiutuje 1 sierpnia o godz. 17 na elewacji Galerii Wileńska.

Każda nadwyżka zostanie przekazana na działania służące zachowaniu pamięci Powstańców Warszawskich walczących na prawym brzegu Wisły.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.