Skip to main content

Stołeczny ratusz zburzył świąteczną atmosferę Pragi! Nie chodzi tu o brak iluminacji praskich arterii, ale pomysł budowy schroniska dla bezdomnych i tzw. centrum redukcji szkód po narkotykach w Szpitalu Praskim. Ratusz nie zważa na protesty mieszkańców, znajduje za to oparcie w miejskich aktywistach.

Co ciekawe, w czasie forsowania kontrowersyjnej inwestycji władze miasta zamrażają dzielnicowe pieniądze odłożone na budowę mieszkań komunalnych. I tym razem dostają wsparcie tzw. aktywu, bo ten zwyczajnie milczy. Kilka dni później jeden z portali informacyjnych ujawnia, jak wyglądają konkursy na prowadzenie inicjatyw społecznych na Pradze-Północ i do jakich grup trafiają pieniądze z budżetu. Pojawiają się nazwiska i nazwy stowarzyszeń. Z kolei inne media, które działają głównie na Facebooku, opisują powiązania i wybryki osób związanych z praską sceną polityczną. Bohaterzy są oczywiście związani z aktywem, to tzw. Porozumienie Dla Pragi, PSM Michałów, Miasto Jest Nasze, Wygra Warszawa etc. Głośni, interaktywni i wiecznie niezadowoleni. Ciekawe, ilu z nich zrezygnowało w tym roku z choinki? Przecież to nieekologiczne.

10 lat w roli radnego Pragi-Północ

W całym tym zamieszaniu, kilka dni temu, minęło 10 lat, od kiedy po raz pierwszy zostałem wybrany na Waszego reprezentanta, radnego Pragi-Północ. Myślałem, że wspólnie uczcimy rocznicę, ale plany pokrzyżował ten, co zawsze… Tymczasem w listopadzie udało mi się zrobić coś, co pozwoliło nam na chwilę zapomnieć o wirusie i obostrzeniach. Przez dzielnicę przejechała platforma muzyczna w ramach projektu dyskoteki balkonowej. Przejazd śledziło w sieci ponad 25 tys. osób! Już wiem, że wrócimy z tym tematem podczas karnawału!

Wspólnie z urzędowymi ogrodnikami zająłem się też jednym z ostatnich klepisk na osiedlu Praga II, przy ul. Młota, zaś przy ul. Szanajcy w końcu pojawił się pojemnik na śmieci. Ten rok, gdyby nie pandemia, mógłbym zaliczyć do udanych. Doprowadziłem do remontu placu zabaw i legendarnej górki w ogrodzie jordanowskim przy ul. Namysłowskiej, a z mojej inicjatywy pomnik ks. Skorupki przed praską katedrą zyskał biało-czerwoną iluminację. To oczywiście wycinek mojej pracy, na bieżąco staram się raportować o sukcesach na stronie kamilciepienko.pl i FB.

Tych, których jeszcze nie ma, zapraszam też na Grupę mieszkańców osiedla Praga2 na www.facebook.com/osiedlepraga2.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.