Skip to main content

Za niespełna dwa miesiące minie pierwszy rok obecnej kadencji praskiego samorządu. To będzie dobry czas na podsumowanie działań zarządu i radnych dzielnicy. Tych ostatnich szczególnie warto sprawdzić, najlepiej dwa razy, bo to Państwo są za nich odpowiedzialni. Tak ja za mnie.

Początek września to dobry czas. Po wakacjach wszystko wraca do normy. Jesteśmy pełni energii, mamy dobre samopoczucie, plany i postanowienia. A jeśli komuś brakuje uśmiechu, to zawsze może skorzystać ze spaceru wokół tężni na pl. Hallera. Tegoroczne upały dały się we znaki kuracjuszom, którzy poprosili o osłony przed słońcem. Wniosek wpłynął, więc trzeba coś wymyślić.

Remont chodnika na Starzyńskiego

Jeszcze przed wakacjami udało mi się zmobilizować drogowców do wymiany płyt chodnikowych na rondzie Starzyńskiego. Wiele z nich było popękanych i pokruszonych, czyli stanowiło zagrożenie. Prawie 1000 mkw. chodnika do wymiany! Przy okazji zlikwidowaliśmy jedno z największych rozlewisk przy ul. Jagiellońskiej.

Osiedlowa droga, tuż przed rondem, zawsze po deszczu zamieniała się w ogromny zbiornik wodny, brudny i niebezpieczny. Dzisiaj nie ma już po nim śladu.

Obniżony krawężnik na Darwina

W tym samym czasie pewna młoda mama poinformowała mnie o przeszkodach, które utrudniają jej codzienny spacer z wózkiem. Dwa ogromne chodniki, dzięki wsparciu praskich urzędników, udało się obniżyć. Spacerowy szlak Pragi II znów jest przyjazny!

Zapewne każdy z nas wie, gdzie znajduje się skwer Karola Szymanowskiego, większość kojarzy też postać patrona z kompozytorem i pianistą. Ale czy ktoś z nas zna jakiś utwór artysty? Ja też nie, dlatego zaproponowałem, aby na skwerze pojawiała się multimedialna ławka, na wzór tych stojących przy Krakowskim Przedmieściu, sławiących Fryderyka Chopina. Przy okazji dowiedziałem się też, że „skwer Szymanowskiego” to umowna nazwa, która nie funkcjonuje w oficjalnym obiegu. To też zmienimy.

Remont pomnika Szanajcy

Pozostając jeszcze przy ważnych postaciach: niedługo rozpocznie się remont pomnika Józefa Szanajcy, architekta, o który zabiegałem. Konstrukcja wytrzymała 40 lat i najwyższy czas na lifting, szczególnie że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci artysty. Architekt zginął podczas niemieckiego najazdu na Polskę.

W duchu praskiej historii jeszcze w tym roku zostanie zmieniona treść tablicy na krzyżu, który upamiętnia obrońców Pragi z 1794 r. poległych w czasie ostatniej bitwy insurekcji kościuszkowskiej, znanej jako Rzeź Pragi. Napis na tablicy jest nieprecyzyjny, informuje o agresorze, niejakim Suworowie. Jeden z mieszkańców zwrócił moją uwagę, że mało kto kojarzy dziś nazwisko rosyjskiego dowódcy. Niebawem pojawi się więc nowa tablica, zaakceptowana m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej.

Sportowa Praga

Sport, a w szczególności promocja aktywnego stylu życia, to jedna z moich priorytetowych aktywności. Dlatego w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego złożyłem projekt pn. „Sala bokserska (1096)”, czyli modernizacja i przystosowanie sali treningowej do potrzeb młodych sportowców z Pragi. Sala znajduje się w kompleksie sportowym przy ul. Targowej 86. Na sali od kilku lat organizowane są treningi boksu i samoobrony dla prażan. Wyposażenie sali, m.in. lustra, ławki do ćwiczeń siłowych, worki bokserskie czy rękawice, zostało ofiarowane przez mieszkańców.

Mieszkańcy sami też dbają o porządek zarówno w obiekcie, jak i wokół niego. Sala wymaga jednak odświeżenia i przystosowania do standardów. Dotyczy to m.in. wymiany oświetlenia, dostępu do natrysków i szatni, zamontowania drabinek oraz specjalnych mat. Wraz z rosnącą popularnością tego miejsca obiekt wymaga też przystosowania do korzystania przez najmłodszych, a także przez płeć piękną.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.