Skip to main content

Wybory to szczególny moment, kiedy mieszkańcy sami decydują o swoim otoczeniu, o tym jak będą wyglądały ich ulice i podwórka. I co ważne, to decyzja, którą podejmujemy bez udziału pośredników, czyli urzędników. Nie musimy składać wniosków, wypełniać dokumentów i tłumaczyć się w okienku. Tu jest szybciej. Na wybory idzie się jak na spacer i prostym ruchem długopisu osądza kandydata. Zanim jednak wykonacie ten ruch zapoznajcie się proszę z poniższym raportem, który na potrzeby sądowej nomenklatury, nazwałem materiałem dowodowym radnego.

Do raportu radnego załączono dowody poniższych, wybranych działań:

  • remont chodnika przy rondzie Stefana Starzyńskiego,
  • obniżenie krawężników przy ul. Darwina,
  • nowy chodnik przy ul. Zatylnej na Golędzinowie,
  • nowa ławkę przy przystanku tramwajowym na rondzie Starzyńskiego,
  • remontu drogi wewnętrznej przy ul. Jagiellońskiej 64 i 66,
  • organizacja lokalnych konsultacji w sprawie powstania całodobowego sklepu z alkoholem,
  • ustawienie znaku, który wyznaczył drogę pożarową,
  • montaż bramy i domofonu przy ul. Bródnowskiej,
  • walka z nielegalnymi wysypiskami śmieci na Golędzinowie,
  • sprzątanie Wisły, ze szczególnym uwzględnieniem Pragi
  • nowy pojemnik na śmieci przy ul. Szanajcy 11,
  • zabezpieczenie opuszczonej kamienicy przy ul. Wileńskiej,
  • sprzeciw i zebranie ponad 1300 podpisów z apelem o stworzenie nowych miejsc parkingowych i lepszą organizację ruchu,
  • nowe miejsca parkingowe na podwórku przy ul. Darwina 5 i 3A,
  • pierwsze miasteczko ruchu drogowego,
  • modernizacja placu zabaw i generalny remont górki saneczkowej przy ul. Namysłowskiej,
  • samoobsługowa stacja naprawy rowerów,
  • setki obiadów i tysiące kanapek dla potrzebujących w pandemii,
  • dyskoteka balkonowa,
  • remont pomnika Józefa Szanajcy,
  • uruchomienia biało-czerwonej iluminacji pomnika ks. Ignacego Skorupki przy ul. Floriańskiej,
  • nowa tablica MSI, która przedstawia rys historyczny osiedla Praga II.

Chodniki na Pradze, remonty starych i budowa nowych

Wszyscy chcemy mieszkać w miłym i bezpiecznym miejscu, dlatego od początku mojej kadencji koncentrowałem się na realizacji projektów, które mają największy wpływ na naszą codzienność. Już niespełna pół roku po złożeniu ślubowania, w 2019 r., doprowadziłem do remontu chodnika przy rondzie Stefana Starzyńskiego. Wiele płyt było pokruszonych, przez co chodnik był zagrożeniem dla pieszych, a to przecież początek jednego z ważniejszych szlaków spacerowych osiedla Praga II. Przy ul. Darwina, na wysokości ul. Burdzińskiego, zwróciłem uwagę, że wysoki krawężnik utrudnia przejście osobom z wózkami i wszystkim z ograniczoną sprawnością ruchową. Dlatego, przy okazji remontu chodnika przy rondzie, poprosiłem o obniżenie krawężników. Warto też dodać, choć działania w tej sprawie podjąłem jeszcze w poprzedniej kadencji, że w 2019 r. udało się wybudować nowy chodnik przy ul. Zatylnej na Golędzinowie. To efekt mojej współpracy z mieszkańcami w ramach budżetu obywatelskiego.

Remont chodnika przy rondzie Starzyńskiego

Remont chodnika przy rondzie Starzyńskiego. Fot. KC

Zostając jeszcze przez chwilę na rondzie Starzyńskiego dodam, że na mój wniosek drogowcy postawili ławkę przy przystanku tramwajowym w kierunku parku Praskiego. Z drugiej strony, na wysokości budynku przy ul. Jagiellońskiej 64 i 66, doprowadziłem do remontu drogi wewnętrznej. W dziurawej jezdni po opadach deszczu zbierała się woda, która nie była odprowadzana przez studzienki.

Lokalne referendum w sprawie przyszłości ronda Starzyńskiego

Okolica ronda Starzyńskiego wciąż jednak wymaga uwagi. Od lat jest świadkiem wymiany dokumentów pomiędzy urzędnikami, którzy nie są w stanie wypracować żadnego wspólnego pomysłu. Dlatego postanowiłem, że zorganizuję lokalne referendum, w którym to my, mieszkańcy, podejmiemy decyzję o tym jak powinno wyglądać to miejsce. Lokale usługowe, sklepy, restauracje a może park im. Stefana Starzyńskiego?

Mam już potrzebne doświadczenie. W listopadzie 2023 r. zorganizowałem lokalne konsultacje w sprawie całodobowego sklepu z alkoholem, który miał powstać przy ul. Darwina 16. Zanim jeszcze sprawa trafiła do urzędu dzielnicy zaprosiłem właścicieli sklepu na spotkanie z mieszkańcami. Było nas blisko 40 osób, i choć nie brakowało emocji, to właściciele po wysłuchaniu naszych opinii zrezygnowali z całodobowej sprzedaży.

Konsultacje dla mieszkańców

Konsultacje w sprawie godzin otwarcia nowego sklepu z alkoholem przy ul. Darwina 16.

Nowa droga pożarowa i montaż bramy

Nasze bezpieczeństwo to mój priorytet. Na prośbę mieszkańców budynków przy ul. Linneusza i Szanajcy postawiliśmy znak, który wyznaczył drogę pożarową na szerokim chodniku. Gdy mieszkańcy jednej z kamienic przy ul. Bródnowskiej poprosili mnie o pomoc, bo nie byli już w stanie doprosić się urzędników o montaż bramy i domofonu, zrobiłem wszystko, żeby im pomóc, i udało się. Bezpieczeństwo ma jednak szersze znaczenie. Jestem zaangażowany w działania, które mają na celu likwidacje nielegalnych wysypisk śmieci na Golędzinowie. Na zapomnianych terenach kolejowych co chwila pojawiają się hałdy odpadów, które degradują środowisko i nasze zdrowie.

Wielkie sprzątanie na Pradze

Gdy w 2022 r. poziom Wisły spadł do rekordowo niskiego poziomu, a susza odsłoniła śmieci zalegające przy brzegu, natychmiast postanowiłem działać. Liczył się czas, nie mogłem pozwolić, żeby odpady znów znalazły się pod wodą. Razem z grupą śmiałków na kajakach posprzątaliśmy prawy brzeg rzeki. Warto też dodać, że z inicjatywy mojej i radnego Andrzeja Sowy przy ul. Szanajcy 11 ustawiono nowy pojemnik na śmieci. Poprosiłem też o zabezpieczenie jednej z opuszczonych kamienic przy ul. Wileńskiej 11, której brama stała się dzikim śmietnikiem.

Największa akcja sprzeciwu wobec polityki transportowej miasta 

Należy też uczciwie napisać o sprawach, których, mimo ogromnego wysiłku, nie udało się doprowadzić do końca. Strefa płatnego parkowania, według władz miasta, miała przynieść oddech zmotoryzowanym mieszkańcom osiedla Praga II. Miałem inne zdanie, ale nasz sprzeciw i zebranie ponad 1300 podpisów z apelem o stworzenie nowych miejsc parkingowych i lepszą organizację ruchu, został przez władze miasta odrzucony. Udowodniliśmy jednak, że potrafimy się zorganizować i powiedzieć głośne nie dla planów stołecznego ratusza. Zapewniam, że w tej walce nie złożyłem broni i dalej będę działał na rzecz zrównoważonego transportu, zarówno jeśli chodzi o kierowców samochodów, jak i rowerów czy hulajnóg.

Nowe miejsca parkingowe i miasteczko ruchu drogowego

Dodam, że na złość oponentom, coś się jednak udało. Na podwórku przy ul. Darwina 5 i 3A, nie tylko wygospodarowaliśmy nowe miejsca parkingowe, ale uporządkowaliśmy cały zniszczony przez samochody teren. Zamiast piachu i błota mamy trawnik i młode drzewa. To efekt współpracy radnych ze stowarzyszenia Kocham Pragę i mieszkańców. Podobnie przy skrzyżowaniu ul. Linneusza i Młota; zamiast klepiska rozjeżdżonego przez samochody mamy dziś kwiaty i ozdobne trawy.

Nowe miejsca parkingowe, trawnik i drzewa przy Darwina.

Nowe miejsca parkingowe, trawnik i drzewa przy Darwina.

Na Pradze działa też pierwsze miasteczko ruchu drogowego. To jedna z największych atrakcji dla dzieci, którą udało mi się stworzyć w tej kadencji. Postanowiłem wykorzystać wolną przestrzeń w ogrodzie jordanowskim przy ul. Namysłowskiej i stworzyć miejsce, w którym najmłodsi będą poznawać zasady ruchu drogowego. W miasteczku znajduje się rondo i skrzyżowania, przejścia dla pieszych i oczywiście znaki oraz sygnalizacja świetlna. W 2020 r. zakończyliśmy modernizację placu zabaw w ogrodzie i przeprowadziliśmy generalny remont górki saneczkowej. To legendarne miejsce i jeden z symboli naszego osiedla.

Setki obiadów i tysiące kanapek dla potrzebujących w pandemii

W ogrodzie, z mojej inicjatywy, powstała też samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Na stacji znajdziemy najpotrzebniejsze narzędzia do samodzielnej naprawy i konserwacji roweru.

Stacja to przykład dobrej współpracy z sektorem prywatnym, który ma środki, żeby bezinteresownie wspierać lokalne inicjatywy. Podobnie było podczas pandemii COVID-19, gdy udało mi się przekonać jedną z największych firm cateringowych w Warszawie do bezpłatnego przekazania zestawów obiadowych na Pragę. To, czego nie można było sprzedać w zamkniętych z powodu lockdownu biurach, trafiło do placówek pomocowych na Pradze-Północ, w tym do Oratorium św. Jana Bosko przy ul. Kawęczyńskiej. Akcja było prowadzona codziennie przez cztery miesiące. Do potrzebujących trafiło setki obiadów i tysiące kanapek.

Darmowe obiady, kanapki i desery

Darmowe obiady, kanapki i desery dla potrzebujących mieszkańców Pragi.

Prawdziwym wyzwaniem podczas pandemii było nie tylko wsparcie potrzebujących, ale wszystkich nas zamkniętych w czterech ścianach. W 2020 i 2021 r. zorganizowałem dyskotekę balkonową. Przez kilka godzin po ulicach Pragi jeździła muzyczna platforma, która serwowała największe przeboje lat 80., 90. i współczesnych. Bawiliśmy się na balkonach i w oknach, a transmisję na żywo śledziło w mediach społecznościowych ponad 385 tys. osób.

Moja mała ojczyzna, Praga

Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą jak ważna jest dla mnie historia i lokalny patriotyzm. Dlatego, gdy zauważyłem, że pomnik Józefa Szanajcy przy ul. Jagiellońskiej zaczyna się rozpadać zaalarmowałem władze dzielnicy i doprowadziłem do jego remontu. Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej wyszedłem też z inicjatywą uruchomienia biało-czerwonej iluminacji pomnika ks. Ignacego Skorupki przy ul. Floriańskiej.

W 2022 r. na budynku przy ul. Dąbrowszczaków pojawiła się też tablica, która przedstawia rys historyczny osiedla Praga II. Od lat buduję największe archiwum społeczne osiedla. W moich zasobach jest już ponad 200 fotografii, których ułamek prezentuje na wystawie przy pl. Hallera 6.

Historia osiedla Praga II na tablicy

Historia osiedla Praga II na tablicy

Podsumowanie

Materiał dowodowy, który przedstawiam, zostawiam bez komentarza. To wybrane działania i sukcesy minionej kadencji. Wiele spraw nadal jest w toku, to m.in. przyszłość basenów przy ul. Namysłowskiej. Dzięki mojemu pomysłowi stworzenia w tym miejscu praskiego pojezierza, który miał zmusić miasto do podjęcia działań, władze Warszawy w końcu wzięły się do pracy i obiecały uruchomienie potrzebnych środków. Ich zapał po czasie znów jednak opadł, dlatego niezbędny jest ktoś, kto będzie pilnował naszych interesów.

Nadal będę walczył o miejsca parkingowe dla mieszkańców, nie odpuszczę też pomysłu budowy podziemnego parkingu przy pl. Hallera, pod ul. Skoczylasa. Niektórzy urzędnicy zapewne mają mnie dosyć, ale wciąż będę budował wspólny front, którego celem jest remont jezdni przy pl. Hallera, szczególnie zatoki autobusowej przy ul. Dąbrowszczaków.

Muszę jeszcze uporządkować okolice ronda Starzyńskiego, doprowadzić do remontu stację transformatorową z początku XX wieku przy ul. 11 Listopada i przeprowadzić rewitalizację podwórka przy ul. Brechta. W toku są też sprawy mieszkaniowe, wielu potrzebujących czeka na przydział mieszkania i niezbędne podłączenie centralnego ogrzewania. Ta sytuacja zmieni się już niebawem, bo przy ul. Stolarskiej kończy się właśnie budowa nowego komunalnego budynku. To jeden z największych sukcesów mojego stowarzyszenia.

Dla porządku dodamy tylko, że reprezentuję stowarzyszenie Kocham Pragę i startuję z pierwszego miejsca na liście. Moje wyborcze hasło, to: Sprawdzony radny.

Kamil Ciepieńko

Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.